joomla template

Historia parafii

Parafia Jurata została wyodrębniona 01.07.1989 r. dekretem J.E. Ks. Bpa Mariana Przykuckiego z dnia 14.06.1989 jako Ośrodek Duszpasterski, z parafii Jastarnia. Teren pod przyszłą budowę kaplicy i kościoła wraz z zapleczem przekazano protokołem z 27.12.1989r. w wieczystą dzierżawę.

12.01.1990 została wydana decyzja Naczelnika Miasta Jastarnia, a 24.04.1990 sporządzono stosowny akt notarialny. Równocześnie trwały prace nad koncepcją i planem realizacyjnym budowy kościoła, który zatwierdzono 31.08.1990r. i wydano pozwolenie na budowę.

Od l maja do 26 czerwca wybudowano tymczasową kaplicę p.w. Św. Br. Alberta Chmielowskiego, którą poświęcił 2.09.1990r. J.E. Ks. Bp Andrzej Śliwiński.

Parafia istnieje od 24.11.1991 na mocy dekretu J.E. Ks. Bpa Mariana Przykuckiego z dnia 9.11.1991r.

05.07.1992r. J.E. Ks. Abp Tadeusz Gocłowski poświęcił i wmurował kamień węgielny pod budowę kościoła.

W 1993 roku rodzina Paweł i Mirosława Muza wraz z piątką dzieci w Roku Rodziny ufundowała trzy dzwony o wadze l,2 tony, poświęcone również przez Księdza Arcybiskupa Metropolitę Gdańskiego.

Od października 1994 roku parafia uruchamia Przedszkole Niepubliczne im. Św. Br. Alberta, do którego uczęszcza około 20 dzieci.

Lata 1994 - 1998 intensyfikacja prac budowlanych przy kościele, a od listopada 1997 rozpoczęto budowę plebani z pokojami gościnnymi.

W sześć lat od wmurowania kamienia węgielnego 5.07.1998 poświęcono nowy kościół p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Z udziałem parafian, zaproszonych gości i ofiarodawców poświęcenia dokonał J.E. Ks. Abp Tadeusz Gocłowski.